Zanedbaný verejný priestor v srdci Košíc poslúži športu aj umeniu

Zanedbaný a nevyužívaný verejný priestor v košickom Mestskom parku dostane novú tvár. Občianske združenie Dobrý Kolektív s Magistrátom mesta Košice v súčasnosti spolupracujú na projekte, ktorého cieľom je zmodernizovanie existujúcej plochy na funkčný a kvalitný verejný priestor.

 

Mestský park v centre Košíc je plnohodnotným miestom pre relax, aktívny oddych a športovú činnosť. Cieľom projektu je revitalizovať nevyužívanú asfaltovú plochu a vytvoriť priestor umožňujúci spojenie skupín ľudí, ktoré sú v tomto svete od seba často vzdialené skrz šport, umenie a kultúru. Autori projektu pri tvorbe kladú dôraz na celosezónne využitie a polyfunkčnosť priestoru. Unikátny dizajn priestoru má ambíciu prilákať nielen športovcov, ale aj fanúšikov kvalitnej umeleckej tvorby. Dôkazom je aj podobný projekt v Paríži či Los Angeles, ktorý však na Slovensku nemá obdoby.

Koncepcia verejného priestoru
Projekt vznikol na základe myšlienky vytvorenia nového, krajšieho a funkčnejšieho verejného priestoru pre obyvateľov mesta Košice ako aj turistov. Vďaka svojej atraktívnej lokalite ponúka príležitosť, ktorú chcú autori využiť pre vytvorenie unikátneho a atraktívneho priestoru.

„K celému objektu pristupujeme s veľkou citlivosťou, keďže sa nachádza na území národnej kultúrnej pamiatky. Pracujeme na rekonštrukcii asfaltovej plochy, ktorá bude vďaka svojej kompozícii rozširovať športovú infraštruktúru. Zároveň bude navrhnutá tak, aby poskytovala zázemie aj pre iné komunitné aktivity a to skrz technickú vybavenosť a pripravenosť. Betónové schodisko, resp. tribúna

 

spolu s pochôdznou terasou pridáva priestoru na jedinečnosti. Preto sa snažíme tieto prvky len jemne upraviť a prispôsobiť funkcii, ktorú bude priestor plniť. V neposlednom rade sa venujeme blízkemu okoliu, ktoré by sme chceli doplniť o novú zeleň. Nebudú chýbať nové stojany na bicykle, technické vybavenie pre streetball alebo drobný mobiliár,“ opisuje jeden z iniciátorov projektu Martin Péchy.

Realizáciou to nekončí. Dobrý Kolektív pracuje s víziou ihriska ako komunitného priestoru, ktoré návštevníkom plánuje ponúknuť pestrý program. Okrem športových turnajov aj letné kino, koncerty či trhy.

Kto na projekte spolupracuje
Projekt vznikol z iniciatívy občianskeho združenia Dobrý Kolektív. Na realizácii projektu sa podieľa renomované architektonické štúdio Sadovsky&Architects. Toto štúdio stojí napríklad za architektonickým návrhom Nová Terasa I aII v Košiciach, či kultúrnym centrom Nádvorie v Trnave. V roku 2018 za tento návrh získali cenu za architektúru CE.ZA.AR. Fotograf a kreatívec Lousy Auber, autor jedného z najväčších murálov v strednej Európe na fasáde hotela Kyjev. Vizuálnu identitu ihriska navrhuje dizajnér Martin Jenča zo štúdia Milk, ktorý bol jedným z členov pri oživení Starej Tržnice v Bratislave.

„Veľmi vzácne vnímam spojenie ľudí, ktorí sa pri tomto projekte stretli. Verím, že vďaka tomuto spojeniu bude tento priestor obohatený o kvalitnú architektúru a dizajn, pútavú umeleckú inštaláciu a doplnený o zaujímavú dramaturgiu, ktorá prinesie tomuto miestu život,“ hovorí známi fotograf Lousy Auber.

„Verejné priestory sú súčasťou našich každodenných životov. Jedinečný prístup k ich tvorbe a inovatívnosť v mestskom plánovaní umožňuje pretvárať naše miestne spoločenstvá. Tento fenomén chceme podporiť a priniesť originálny nápad i prevedenie priamo do Košíc. Projekt má potenciál prebudiť novú komunitu a vytvoriť unikátny priestor vďaka jedinečnej synergii medzi športom a umením,” dopĺňa Martin Péchy, člen občianskeho združenia Dobrý Kolektív.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.